среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami ma��o wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachetki te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, prostej obróbce a także względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub wstępnie ociosuje, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenia z PCV na plot i furtkę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa skał na ogrodzenia z PCV z Knurów na ogrodzenie i furtkę ze sztachet, przybierają one wówczas przeróżne atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można też ciąć na sześciany o symetrycznych zarysach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki PCV używa się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na balustrady z plastiku na plot i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek unosi się z kamieni różnorakiego obrysu, złożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z kawałków o niesymetrycznych układach, wypada je trafnie łączyć tzn. tak, aby forma każdego następnego integrował się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenia z Winylu z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur prędko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają też mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane firmy porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, by kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий