понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot czyli jak kto woli żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty przeważnie pełnia role ogrodzenia, niemniej często służą i za dekoracje. Zazwyczaj takie sztacheta PCV stawia się w nasłonecznionych miejscach, w których ekspresowo wzrastają i mocno gęstnieją. Bez liku wdzięku maja również takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą przez osłonięte zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca tu i ówdzie plątanina witek albo kwiatami aranżują przyciągające spojrzenie obrazki, a rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja i odpręża.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się uwzględnić role takiego parkanu, warunki które panują w ogrodzie, również nasze upodobania a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju same wzrastają, nierzadko tez bujnie rozkwitają, jednak potrzebują również sporo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone sztachety z plastyku z Tczewa mogą być niesłychanie cienkie, chociaż wypada je regularnie skracać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie plot zakłada się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi czas mniejszych opadów,
•szybko kiełkuje,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony ogrodu, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niesłychanie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety PVC stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła krawędzi posiadłości. Jeśli mamy mnóstwo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий