пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic dobrze nie uwydatni krawędzi trawy ewentualnie kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

Niezwykle wysokie, albowiem aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Żeby zrobić taki parkan rośliny sadzimy dookoła granic posesji. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzeszki. Gdy wolimy zęby nasze zielone plot było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem cienkie to w zacienionym miejscu powinno się je ukształtować z brzostu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie może być bardzo trudne.

Nic właściwie nie zaznaczy projektu trawy lub kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i kwiaty nie zawsze mogą satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych terenach, niewysokie drzewa umieją utrzymać naturalne zaplecze w ryzach albo osłonią gołe wycinki ziemi. Ślicznie ukształtowany miniaturowy żywopłot już sam zresztą wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ploty Poznań przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w mrocznych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, jakie można przerobić na konfitury.

Niskie lub rosłe zielone ogrodzenia wolno otrzymać z krzewów iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej grupy bywają o wiele bardziej kosztowne aniżeli krzewy liściaste. Spośród nich najlepiej znosi brak słońca cis pospolity. Często szeroko się rozrasta i trzeba go obcinać, niemniej jednak jego formę Fastigiata Robusta wolno zostawić bez pomocy.Będzie prędko dojrzewał oraz uratuje filarowy zarys.

Jeśliby wasz zakątek jest dosyć ciemny, powinno się aby roślinny ostrokół rozświetlić kolorowymi plamami. Niektóre z cienioznośnych wariantów maja wariacji o złotawych lub wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwyczajny Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są najbardziej zgrabnego w słońcu, przecież nawet w chłodzie listowie zostają dosyć jasne, mało co oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий